Historie

2023
8. ročník BPM proběhl v sobotu 29.4.2023 pod oficiálním názvem SHELMA Brnišťský půlmaraton 2023 za chladnějšího, zataženého a místy i trochu deštivého počasí. Závodů ce celkem zůčastnilo 473 sportovnců ve všech kategoriích. Z toho 168 v dětských kategoriích, 27 v rámci veřejného běhu a 278 na čipově měřených hlavních tratích. Zaznamenali jsme rekordní účast ve štafetách 4 x 5275 m, celkem závodilo 21 štafet. Nejrychlejším mužem na půlmaratonu byl Roman Mazůrek v čase 1:22:10 a nejrychlejší ženou byla Markéta Vávrová v čase 1:36:17. Nejrychlejší čtvrtmaraton zaběhl Václav Hladík v čase 39:04 a mezi ženami Jana Lenčová časem 44:45. Nutno podotknout, že závěr závodu byl těžší než v předchozích letech, poslední kilometr tratě probíhal více v terénu. V rámci vyhlašování bylo celkem rozděleno 44 sad unikátních skleněných medailí od sklárny AJETO z Lindavy.

2022
7. ročník BPM se uskutečnil 23.4.2022 pod názvem PROMINENT Brnišťský půlmaraton 2022. Po dvouleté Covidové pauze se sešlo 442 závodníků ve všech věkových kategoriích. Z toho 175 v dětských kategoriích, 28 v rámci veřejného běhu a 239 v dospělých kategoriích (40 běžců v 10 štafetách, 100 běžců na čtvrtmaratonu, 17 chodců nirdic walking a 82 borců na půlmaratonu). Vítězkou půlmaratonu se stala Markéta Vávrová v čase 1:34:50 a vítězem Petr Cmund časem 1:18:05. Poprvé jsme čipově měřili trať na 3,3 km (vežejný běh + dorostenecké a juniorské kategorie). Závody se konaly za příjemného polojasného počasí.

2021

Ročník BPM2021 byl z důvodu pandemie Covidu opět zrušen.

2020

Ročník BPM2020 byl z důvodu pandemie koronaviru a mnohým omezením zrušen.

2019

Již 6. ročníku BPM - Nutrilove Brnišťského půlmaratonu 2019 se zůčastnilo 516 sportovců, z toho bylo 308 v hlavních kategoriích, 45 na veřejném běhu a 163 v dětských kategoriích. Na půlmaratonské trati vyhrál Jiří Čivrný z AK Semily v čase 1:16:12, což je nový traťový rekord. Mezi ženami byla nejrychlejší Štěpánka Bisová z AC Česká Lípa v čase 1:32:21. Na poloviční čtvrtmaratonské trati vyhrál Jan Karko z AC Česká Lípa v čase 36:28 a mezi ženami Lucie Pavlištová z AC Slovan Liberec v čase 41:13, což je také nový traťový rekord závodu. Závody proběhly za chladnějšího a zataženého počasí, které zapříčinilo nižší účast hlavně v dětských kategoriích.

2018

Pátý ročník BPM pod názvem "Nutrilove Brnišťský půlmaraton 2018" se uskutečnil v sobotu 28.4.2018 za krásného slunečného počasí. Cestu do Lesního zátiší do Brniště si našlo 567 startujících sportovců, což je nejvyšší účast v historii závodu. Na ručně měřených tratích od nejmenších dětí až po veřejný běh bojovalo o nejlepší umístění ve své kategorii 230 běžců, na čipově měřených dlouhých tratích se s trasou a teplým počasím popasovalo 337 sportovců (128 na čtvrtmaratonu, 122 na půlmaratonu, 68 ve štafetách a 19 nordic walkig). Rekordy tratí z loňského roku překonány nebyly. Nejrychlejší muž na půlmaratonu byl Petr Cmunt s časem 1:19:53, nejrychlejší žena Zuzana Rusínová s časem 1:30:38, nejrychlejší čtvrtmaraton zaběhl Jan Karko v čase 0:39:23 a Lenka Matulová v čase 0:45:05, nejrychlejší štafeta TRI CLIB HAVEN Česká Lípa zaběhla čas 1:23:46.

2017

PROPESKO Brnišťský půlmaraton 2017 se uskutečnil v sobotu 29. dubna 2017. Zůčastnilo se ho celkem 440 sportovců. Chladné počasí ovlivnilo účast v dětských kategoriích. Byly vytvořeny nové rekordy hlavních tratí (půlmaratonu i čtvrtmaratonu). Trasa hlavního závodu se poprvé neměnila. Kategorie nejmladších účastníků 0-5 se rozdělila na dvě 0-3 a 4-5. Zároveň se rozšířily kategorie štafet ze 2 (firemní a ostatní) na 3 základní (muži, ženy a smíšené týmy) a firemní zůstaly jako podkategorie. Závodní kancelář se přemístila ze stanu na pódium a vyhlašování vítězů probíhalo na ploše pod pódiem v amfiteátru. Každý účastník závodů obdržel pamětní odznak (placku). Výsledky najdete zde.

2016

Vznikl tento web, přibyl závod Nordic walking, pro hlavní závody jsme zavedli elektronickou čipovou časomíru. Generálním sponzorem se stala společnost Provimi Pet Food se sídlem v Brništi a závod tak získal jméno PROPESKO Brnišťský půlmaraton 2016. Vyznačili jsme novou trasu, která je na dalších pět let certifikovaná podle pravidel IAAF. Díky certifikaci na pět let mohly být poprvé stanoveny dlouhodobé rekordy půlmaratonové trati v mužské i ženské kategorii. Se závodem nám pomáhalo bezmála 100 dobrovolníků z Brniště a okolí.

Počet závodníků dosáhl úctyhodného čísla 492. Výsledky    najdete zde.

2015

2. ročník byl ještě úspěšnější. Získali jsme nové logo. Poučili jsme se z chyb a lépe vyznačili trasu, posílili jsme pořadatelský tým, zavedli závod štafet. Děti a další rodinní příslušníci běžců se zabavili na hrách pro děti a kreativních dílnách a po skončení závodů jsme opékali uzeniny z Prominentu nad ohněm přímo v areálu startu a cíle.

Počet účastníků přesáhl 270 a stali jsme se tak největším závodem českolipské okresní běžecké ligy. Výsledková listina.

2014

V roce 2014 k nám do Podralského nadačního fondu ZOD přišli ředitel ZOD Brniště Otto Forman a Petr Kopřiva z atletického oddílu ZŠ Jablonné v Podještědí s nápadem uspořádat v Brništi půlmaraton. Společnými silami jsme doslova na koleně a na poslední chvíli uspořádali první ročník. Akce se vydařila, regisrovalo se (a běželo) přes 150 závodníků, což byl dobrý výsledek.